Jak zorganizować pogrzeb? Ceny i zakres usług pogrzebowych w 2020 roku

Prędzej czy później każdy znajdzie się w trudnej sytuacji organizacji pogrzebu kogoś bliskiego. Często nie wiadomo wtedy czym zająć się w pierwszej kolejności, ile pieniędzy należy przygotować i jak dokładnie zaplanować pożegnanie zmarłego. Jak odnaleźć się w tym trudnym czasie?

Wybór zakładu pogrzebowego

Samodzielne zorganizowanie pogrzebu jest często zajęciem przerastającym pogrążoną w żałobie rodzinę zmarłego. Najlepiej skierować wtedy kroki do doświadczonego zakładu pogrzebowego. Profesjonalni pracownicy zakładu pomogą nam załatwić niezbędne formalności oraz przygotują godną ceremonię pożegnalną. Podstawowe usługi pogrzebowe obejmują odebranie i przewiezienie ciała do zakładu, przygotowanie go do pochówku oraz przeniesienie trumny lub urny na miejsce spoczynku.

Jak znaleźć odpowiedni zakład pogrzebowy? Podstawowym kryterium wyboru powinna być jego lokalizacja. Wybór domu pogrzebowego w okolicy to mniejsze koszty związane z transportem ciała oraz organizacją ceremonii. Najlepiej wybrać przedsiębiorstwo, które zapewni nam kompleksowe usługi pogrzebowe, czyli zajmie się przygotowaniem pogrzebu od podstaw. Równie ważnym kryterium jest przejrzystość cen. Klient nie może zostać zaskoczony rachunkiem za zrealizowane usługi pogrzebowe. Dobrze jest również sprawdzić opinie o danym zakładzie zamieszczone w Internecie.

Jaki jest koszt pogrzebu w 2020 roku?

Ceny pochówku, trumny lub urny potrafią niemiło zaskoczyć. Sama trumna wykonana z drewna sosnowego to koszt nawet 1000 zł. Za dobrej jakości trumnę dębową trzeba zapłacić ponad 3000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na kremację zwłok, to musimy liczyć się z wydatkiem ok. 700 zł. Kompleksowa organizacja pogrzebu to koszt nawet 2000 zł. Do tego dochodzi opłata za mszę, która określana jest przez parafię. Z reguły im większa parafia, tym cena jest wyższa. Średnia stawka za mszę w kościele to ok. 700 zł.

Koszt pogrzebu to bardzo duży wydatek, na który należy być przygotowanym. Oczywiście rodzinie zmarłego przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota ta może jednak nie wystarczyć na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Zakład, który jest w stanie zająć się kompleksową organizacją pogrzebu na terenie Warszawy znajduję się pod tym adresem: https://nekropolis.com.pl/

 

Cena pogrzebu w 2020