ODPOWIEDNIE MANIERY NA POGRZEBIE

 

Pogrzeb jest trudnym czasem w życiu, każdego, kto musi zmierzyć się ze stratą Bliskiej Osoby. Sama uroczystość pogrzebu wzbudza ogromne emocje wśród najbliższej rodziny, warto poznać więc odpowiednie zasady savoir-vivre tak, aby swoim zachowaniem nie urazić rodziny, przechodzącej trudny czas żałoby.  

ZAPROSZENIE 

Zasady odpowiednich manier należy przestrzegać z każdej strony, czy to osób zapraszanych, czy zapraszających na uroczystość pogrzebową. Kiedy umiera Bliska Osoba, rodzina jest zobowiązania do powiadomienia innych członków rodziny oraz przyjaciół Zmarłego. Kilka lat temu bardzo popularną metodą informowania o śmierci, było zamieszczanie klepsydr lub nekrologów w prasie, dzisiaj częściej wybiera się drogę telefoniczną. Jeśli mamy taką możliwość, należy unikać wysyłania wiadomości tekstowych lub informowania o śmierci na mediach społecznościowych. Jeśli z jakiegoś powodu, nie można uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej, powinno się o tym poinformować rodzinę telefoniczne. Kondolencje natomiast najlepiej przesłać listownie.  

SKŁADANIE KONDOLENCJI  

Jeszcze przed złożeniem kondolencji trzeba postawić się na miejscu drugiej osoby. Kondolencje nie są odpowiednim momentem na wspominki o Zmarłym, nie należy również wypytywać o szczegóły śmierci. Dużą empatią należy wykazać się również w stosunku do młodszych. Kondolencje powinny być krótkie, a gestem wsparcia powinno być uściśnięcie dłoni, nie zaleca się przytulania, zwłaszcza jeśli jest to dalsza rodzina lub osoby niespokrewnione.  

ODPOWIEDNI UBIÓR  

Czerń nie jest jedynym kolorem, który jest odpowiedni na pogrzeb. Najważniejsze jest to, aby ubiór był elegancki i stonowany. Odpowiednimi kolorami – nie licząc czerni – jest grafit lub granat Należy jednak unikać kolorów pastelowych i krzykliwych. Strój powinien być skromny, zasłaniać ramiona i nie pokazywać za dużo ciała. U kobiet najlepiej prezentuje się na taką uroczystość garsonka, natomiast u mężczyzn garnitur.  

KWIATY NA POGRZEB  

Wielkie wieńce są przeważnie składane przez najbliższą rodzinę i przyjaciół. Dalsza rodzina i znajomi nie są zobowiązani do kupna bukietów, w dobrym guście jest jednak przyniesienie małych wiązanek lub pojedynczych kwiatów jak lilie, goździki lub kalie.  

KULTURA  

Przed ceremonią pogrzebową należy wyciszyć lub wyłączyć telefon. Należy powstrzymać się od odruchowego sprawdzania godziny lub powiadomień w trakcie pogrzebu. Ceremonia pogrzebowa jest momentem, w którym Zmarłemu i rodzinie należy oddać szacunek, a zerkanie w telefon jest w bardzo złym guście. Podobnie wygląda kwestia z paleniem papierosów. Chociaż jest to nałóg, który niektórych pozwala uspokoić, to nie należy tego robić w trakcie samej ceremonii lub w kaplicy, a całkowitym brakiem taktu jest żegnanie się ze Zmarłym nad otwartą trumną z papierosem w ręku.  

OSTATNIA WOLA PRZED SAVOIR-VIVRE  

Zasady są bardzo istotnym elementem, które pomagają odpowiednio zachować się w przeróżnych sytuacjach. Warto na koniec jednak wspomnieć, że wola Zmarłego jest najważniejsza. Jeśli przed śmiercią Bliski zażyczył sobie, aby na jego grobie nie było kwiatów lub aby wszyscy przyszli ubrani na biało, to należy uszanować Jego prośbę. W innym przypadku w dobrym tonie jest zastosować się do odpowiednich zasad tak, aby nikogo nie urazić i nie sprawić niepotrzebnej i zbędnej przykrości.  

Maniery na pogrzebie Warszawa