Pogrzeby świeckie – coraz bardziej popularne w Warszawie

Pogrzeby najczęściej kojarzone są z ceremonią religijną, ale coraz więcej osób decyduje się na pogrzeby świeckie. Taką tendencję można zauważyć przede wszystkim na rynku stołecznym – w Warszawie jest ich coraz więcej. Powstają także zakłady pogrzebowe specjalizujące się w takich pochówkach.

Ostatnie pożegnanie powinno być zorganizowane tak, jak życzył sobie zmarły. Dzisiaj, w dobie postępującej sekularyzacji, coraz więcej osób decyduje się nie na pogrzeb zgodnie z zasadami religii, ale na pogrzeb świecki. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jak odbywają się świeckie pogrzeby?

Świecki pogrzeb pod względem swojej podniosłości wcale nie różni się od pogrzebu w obrządku religijnym. Co więcej, niektórzy wskazują, że jest on znacznie bardziej dostojny, uroczysty.

Zamiast księdza podczas pogrzebu świeckiego występuje Mistrz Ceremonii. To osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie, ale też i wrażliwość, które pozwalają jej na przygotowanie wyjątkowego ostatniego pożegnania zmarłego.

Pogrzeb świecki może posiadać zarówno postać tradycyjnego pochówku, jak również zmarły może być poddany kremacji i pochowany w urnie. Scenariusz pogrzebu może być ustalony indywidualnie, a mowa wygłaszana przez Mistrza Ceremonii także może być uzgodniona z rodziną.

Pogrzeb świecki przeznaczony jest głównie dla:
osób niewierzących
osób, którym ksiądz z jakichś powodów odmówił pogrzebu
osób posiadających rodzinę, przyjaciół należących do wielu wspólnot religijnych

Pogrzeby w Warszawie

Wybierz zakład pogrzebowy specjalizujący się w świeckich pogrzebach

Aktualnie Warszawa jest jednym z miast, gdzie pogrzeb świecki jest organizowany coraz częściej.

Także w Warszawie działają zakłady pogrzebowe, które specjalizują się w organizacji pogrzebów świeckich. Wówczas ich klienci mogą liczyć na kompleksową, fachową obsługę po stracie bliskiej osoby.

Więcej informacji na temat pogrzebów na terenie Warszawy znajdziesz pod linkiem tutaj