Początek listopada ściśle kojarzony jest w naszym kraju z uroczystościami Wszystkich Świętych. Zdecydowana większość Polaków kultywuje tradycję związaną z tym ważnym dniem. To właśnie wtedy myślimy o tych, którzy odeszli.

Jak wygląda dzień Wszystkich Świętych w Polsce?

Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy w Polsce corocznie 1 listopada. Bez wątpienia jest to święto niezwykle silnie zakorzenione w tradycji i kulturze naszego kraju. Polacy na znak swojej pamięci o zmarłych i chęci oddania im czci tłumnie odwiedzają wówczas cmentarze. Najpowszechniejszym i najbardziej charakterystycznym dla tego dnia zwyczajem są wizyty na grobach bliskich i zapalanie zniczy. Ludzie chętnie wspominają tych, którzy odeszli już z naszego świata, modlą się oraz oddają się refleksji na temat przemijania.

Ponadto pomniki cmentarne są dekorowane wieńcami, wiązankami i bukietami. Niektórzy tworzą własnoręczne kompozycje roślinne, choć znacznie częściej praktykuje się zakup kwiatów w sklepach, kwiaciarniach czy licznych w tym okresie straganach z tego typu asortymentem..

1 listopada na cmentarzach odprawiane są również procesje żałobne, w których mogą uczestniczyć wierni przebywający wówczas przy grobach bliskich. Wiele osób w dniu Wszystkich Świętych odwiedza jednak nie tylko nagrobki członków swoich rodzin, przyjaciół i znajomych, ale pali też znicze i kładzie kwiaty na zbiorowych mogiłach np. żołnierzy czy harcerzy, którzy zginęli w czasie wojny. Na niektórych cmentarzach, takich jak warszawskie Powązki, odbywają się kwesty, podczas których zbierane są środki finansowe na renowację wybranych grobów.

Wszystkich Świętych dawniej i dziś

Zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych mają swe początki w czasach starożytnych i średniowiecznych. Data obchodzenia tego święta została ustanowiona już w 837 r. – dokonał tego papież Grzegorz IV. Dawniej dzień Wszystkich Świętych dotyczył przede wszystkim oddawania czci osobom beatyfikowanym. Dziś 1 listopada to okazja do zadumy, podczas której myślimy o wszystkich nieżyjących, zwłaszcza tych, którzy byli nam bliscy.

Choć święto ściśle wiąże się z religią chrześcijańską, praktykowane jest w Polsce przez zdecydowaną większość społeczeństwa, w tym także przez osoby niewierzące. Warto dodać, że jeszcze w kilkadziesiąt lat temu dzień ten nazywano powszechnie Świętem Zmarłych, co nadawało mu świeckiego charakteru. Obecnie 1 listopada jest w Polsce ustawowo wolny od pracy. Dzięki temu istnieje możliwość odwiedzenia większej liczby grobów lub wybrania się na cmentarze położone daleko od miejsca zamieszkania.